poniedziałek, 16 października 2017

Gołębie - kilka faktów

Witam!

Dzisiaj trochę nietypowo, bo zamiast mojego gawędzenia na temat żywienia, zdrowia itd., napiszę trochę faktów na temat gołębi :D Myślę że się wam spodoba!

Demony prędkości



Gołębie pocztowe stworzone do przenoszenia przesyłek, listów, a nawet rozkazów wojennych są dosłownie demonami prędkości. Dobrze wytrenowany gołąb pocztowy jest niczym Usain Bolt i wytrzymały niczym maratończycy. Gołąb pocztowy w czasie lotu potrafi rozwinąć prędkość od 80 do 100 km/h ( z wiatrem nawet 120 km/h).

Cecha powrotu do domu




Kolejna umiejętność należąca do gołębia pocztowego (są także inne rasy które posiadają też tą cechę mało wykształconą lub utraciły ją poprzez inny kierunek hodowli). Gołębie te potrafią powrócić z dowolnego miejsca na ziemi dochodzących nawet do 2000 km. Przez wiele lat, a nawet do dzisiaj naukowców nurtuje pytanie: JAK? Najbardziej prawdopodobną tezą jest oddziaływanie pola magnetycznego Ziemi. Udowodniono że jeśli gołębiowi przymocuje się magnes do głowy to traci orientacją i nie wraca do domu.

Daleka podróż

W maju 2013, japoński hodowca gołębi pocztowych Hiroyasu Takasu wypuścił rocznego czarnego gołębia do wyścigu o dystansie 1000 km. Półtora miesiąca później, zagubiony ptak odnalazł się na Vancouver Island w Kanadzie, czyli pokonał 8 tysięcy kilometrów!

Miłośnicy gołębi



Wielu ludzi nienawidzi gołębi, jednak mają oni swoich zwolenników wśród znanych ludzi na świecie. Wśród miłośników gołębi znajdziemy: Mike Tysona (ciekawa historia - pierwszy raz się bił, ponieważ pewien chłopak zabił jego gołębia), Elżbieta II (dzięki niej do dzisiaj istnieją gołębniki armii Wlk. Brytanii, które finansuje), Pablo Picasso (Już od dzieciństwa gołębie fascynowały słynnego malarz. Podobno nosił je nawet do szkoły i malował zapamiętale na nudnych lekcjach. W swojej twórczości często umieszczał gołębie na swoich obrazach, np. Dziecko z gołębiem, Gołąb z zielonym groszkiem. Nadał nawet swojej córce imię Paloma, czyli “gołąb” po hiszpańsku)

32 gołębie dostały medal za odwagę



W czasie II wojny światowej gołębie wielokrotnie ratowały życie żołnierzy dzięki swoim umiejętnościom powracania z odległych terenów do swojego gołębnika z dołączoną do nóżki informacją. Wrogie wojska rozmieszczały nawet sokolników wzdłuż swoich granic, których ptaki miały wyłapywać angielskie gołębie. Dlatego otrzymały za swoje zasługi medale Dickin – zwierzęcy odpowiedniki angielskiego Krzyża Wiktorii i amerykańskiego Medalu Honoru. 

Ptaki wysokich lotów

Te niepozorne ptaki jaki są gołębie potrafią wznieść się wysoko. Jednak rekordzistą jest Tippler angielski. Gołębie tej rasy latają długo i wysoko. W czasie Bitwy o Anglię lotnicy brytyjscy spotykali je na wysokości..... 3000 metrów!!

Podniebni akrobaci



Gołębie akrobatyczne, bo to one są cyrkowcami powietrza pochodzą głównie ze wschodu. Potrafią one wykonywać wywrotki, charakteryzują się ciekawym lotem itd. W Polsce można spotkać Bije uzbeckie, Rollery z Birmingham, Orliki polskie i wiele innych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Leki dla każdego, czyli słów kilka o gołębiach

Dzisiaj temat pisany luźno, bez wielkich faktów, zwłaszcza że pisany po dłuższej przerwie. Zastrzegam że są to moje przemyślenia i nie każdy...